Lojistik – Atık Taşıma (MOTAT)

 

Lojistik hizmet, ürün ve insan gibi kaynakların bir yerden başka bir yere ihtiyaçlar dahilin de temin etmek için kullanılan taşıma aracıdır. Herhangi bir iş de pazarlama ve üretim uğraşlarının yapılması çok zor olacaktır. Bu nedenle lojistik çok büyük önem gösterir. Kişilerin her türlü ihtiyacını karşılamak amacı ile her türlü hizmetin ve bilgi alışverişinin çıkış noktasından varış noktasına iletilmesine de lojistik denilir.

 

Tüm endüstriyel sektörlerde lojistik birimi mevcuttur. Lojistiğin tarihi çok eskilere dayanır. Dünya çağında da çok büyük bir alana yayılmıştır ve çok büyük önem gösterir. Lojistik birimlerinin ana kolları satın alma, taşıma, depolama gibi bölümleri vardır.

 

Lojistik -Atık Taşıma Arasında ki İlişki

 

Burada en önemli kavramlardan biri de tersine lojistiktir. Tersine lojistik – atık taşıma ise ürünlerin azaltılması, kaynakların minimum seviye indirgenmesi, ürünleri geri dönüşümlerinin sağlanması, atıkların yok edilmesi yani atık taşıma ile sağlanması, atıkların yeniden ham madde olarak üretim hattında kullanılması yani geri kazanımları anlamlarına gelir.

 

Bu geri dönüşümde yalnız atıklar değil, bozuk ürünler, tüketiciler tarafından iade edilen ürünler, son kullanma ömrünü doldurmuş ürünler, ihtiyaç artık duyulmayan ürünlerdir. Bu yönetim sisteminin amacı ise geri dönüştürülerek atıkların azalması durumudur.

 

Lojistik terimi ile atıkların taşınması, azaltılması, en aza indirgenmesi ve bu sayede hem Ülke ekonomisine katkıda bulunulması hem de iş gücünün artması ile çoğu kişilere istihdam sağlanmış olacaktır. İsraf önlenmiş olacaktır. Birçok ürünün lojistik – atık taşıma ile tekrar kullanılması sağlanmış olacaktır.


Motat Kullanım Kılavuzu     Motat Kullanımı Sunum


ATIK TAŞIMA TALEBİ EKLEME

TIBBİ ATIK TAŞIMA TALEBİ EKLEME