Geri Dönüşüm Firmaları Özellikleri

 

Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme ihtimali olan atıkların birtakım işlemlerden geçerek üretim sürecine dönmesidir. Kullanıldıktan sonra atık olan malzemelerin çeşitli kimyasal ve fiziksel işlemlerden geçerek ham madde olarak tekrar üretim safhasına geçmesidir.

 

Geri dönüşümün amaçları arasın da atık olan çöp miktarının en aza indirgenmesidir. Geri dönüşüm ürünleri nelerdir? Cam, alüminyum, çelik, ahşap, kâğıt, pil, motor yağı, plastik, elektronik atıklardır. Bu ürünler geri dönüştürülerek tekrar kişilerin kullanımına sunulur. Bu işi yapan birçok geri dönüşüm firmaları vardır. Geri dönüşüm firmaları çeşitli ülkelerin kaynak ihtiyacını karşılayarak çeşitli ülkelerden ithal edilen ürünlere ödenen döviz miktarını da azaltır. Geri dönüştürülen ürünler ülke ekonomisinde birçok öneme sahiptir.

 

Geri dönüşüm kazanımları geri dönüşüm firmaları toplam da 4 aşama da yapılır. Bunlar; toplanan ürünlerin ayrıştırılması, sınıflandırmalarının yapılması, değerlendirilmesi ve yeni ürün olarak elde edilmesidir.

 

Geri Dönüşüm Aşamaları

 

Öncelikle geri dönüşüm firmaları tarafından atıklar oluştukları yerde çöplerden ayrılarak biriktirilir, Ambalaj olan atıkların kesinlikle ayrı ayrı biriktirilmesi gerekmektedir. Kişilerin evlerinden ya da iş yerlerinden atıklar toplanarak ayrıştırılmaktadır. Belediyelerce belirlenen atık toplama aracı ile yapılmaktadır. Ayrı ayrı toplanan ürünler çeşitlerine göre ayrıştırılır. ( cam, kağıt, pil, plastik, elektronik atıklar gibi) Bu ürünler yeniden kullanım için ayrıştırıldıktan sonra hazırlanır ve piyasaya sunulur. Bu sayede birçok istihdam sağlanmış olur ve ülke ekonomisine büyük fayda sağlanmış olur.

 

Geri dönüşüm ile enerji tasarrufu da sağlanmış olacaktır. Uzun vadede verimli olabilecek bir ekonomik bir yatırımdır. Çevremiz de ham maddenin azalması ile de ekonomik birçok problemler çıkabilir. Bu sayede ekonomi üzerinde pozitif sonuçlar sağlayacaktır. Doğal kaynaklarımızın korunması sağlanmış olur. Enerji tasarrufu sağlanmış olur. Atık miktarları azaltılarak çöp işlemlerin de kolaylık sağlanmış olur. Birçok kişiye istihdam sağlanmış olur.

 

Her ürün için geri dönüşüm firmaları için çok fazla farklılıklar gösterir. Her ürün de yapılacak işlemler çok ayrıdır. Aşamaları değişkenlik gösterir. Örneğin; Kâğıt çamurunun hazırlanması için su içinde tabakalarına ayrılır. Atık kâğıt sürekli olarak geri dönüşümü sağlanamaz. Her geri dönüşüm de liflerin boyutu kısalabilir ve liflerin yapışması zor olacağından çeşitli maddeler kullanılmadan geri dönüşüm sağlanamaz.